DÖKÜM DİŞLİ

Dişliler gibi mühendislik bileşenleri için döküm kullanmanın avantajları tasarım mühendisleri tarafından çok iyi takdir edilmektedir. Büyük önem taşıyan şey, herhangi bir karmaşıklık derecesinde ve hemen hemen her boyutta şekillerin üretilebilmesidir. Modern metalurji ayrıca, bileşenlerin tasarımının hizmet koşullarını, ekonominin dayattığı koşulları ve tasarım faktörlerinin dayattığı koşulları karşılamasını sağlayan birçok fiziksel ve mekanik özellik seçeneği sunan çok çeşitli dökme metaller sağlamıştır.

Dökme formda bulunan tüm malzemeler arasında, dökme demir en fazla çok yönlülüğü, en geniş fiziksel ve mekanik özellikleri aralığını ve en düşük maliyeti sunar.

Döküm” adı verilen bu şekillere metal dökme sanatı, fiziksel kimyanın birçok temel yasasına bağlıdır ve tasarım mühendisi ancak bunları göz önünde bulundurarak tasarım yaptığında maksimum başarıyı elde edebilir.

Malzeme Konusu sütununun bu serisi, tasarım mühendisine, özellikle Meehanite Metal ailesinin genel sınıflandırmasının ait olduğu dökme demir ile ilgili olarak, dökümhane uygulaması hakkında bir çalışma bilgisi sağlamayı akılda tutmak için açık bir amaca sahiptir. Bu sütunu derlerken, Meehanite Metal dökümlerini kaliteli mühendislik bileşenleri için ana malzeme yapan Meehanite sürecinin bu önemli özelliklerini de açıkça belirledik. Meehanite dökümlerin güvenilirliği tesadüf değildir. Metalurji ve döküm pratiğinin tüm aşamaları hakkında derin bir bilgi birikiminin ve bu bilginin tasarım mühendisine kendi yaratıcı çabasını uygularken aklındaki bileşeni sağlamak için ustaca uygulanmasının bir sonucudur.

Bu bilgilerin tasarım mühendisine döküm teknolojisi hakkında belki geçmişte sahip olduğundan daha fazla bilgi vereceği ve bunun karşılığında mühendislik tasarımlarında daha iyi dökümler yapmasını sağlayacağı içtenlikle umulmaktadır.

Tasarım mühendisinin, dökümhane uygulamasına fazla kafa yoramayacak kadar çok sorunu olduğu düşünülebilir; hiçbir şey gerçeğin ötesinde olamaz, çünkü tasarım mühendisinin yaratıcı yeteneğinin hakkını verecek gerçekten verimli bir mühendislik bileşeni geliştirebileceğini yalnızca dökümcünün ne yapıp ne yapamayacağını bilmektir.

Döküm Yapımı En basit haliyle, bir döküm yapmak, belirli bir mühendislik bileşeninin (dişli gibi) bir modeliyle başlamayı, bu modeli içeren bir ateşe dayanıklı kalıbı hazırlamayı, kalıbı kalıptan çıkarmayı ve ortaya çıkan boşluğu erimiş metal ile doldurmayı içerir. ve mühendislik bileşeninin şekline katılaşmasına izin vermek. Her adım kendisinden öncekine ve bir sonrakine bağlı olduğundan, bu sütun her birini tartışacaktır; özellikle tasarım mühendisinin bakış açısından, dökümün nihai başarısını belirlemede nerede önemli bir rol oynadığını gösterir. Döküm pratiği ile ilgili olarak döküm tasarımı unsuru da biraz ayrıntılı olarak tartışılacaktır.

Metalin Kalıpta Katılaşması Bu, olaylar dizisindeki ilk adım olmasa da, o kadar temel bir öneme sahiptir ve o kadar katı fiziksel kimya yasaları tarafından yönetilir ki, bir döküm yapımını anlamada en mantıklı başlangıç ​​noktasını oluşturur.

Kalıp boşluklarına dönüştürülen ve erimiş metalle doldurulmuş birkaç basit şekli düşünün: Bir küre içinde, ısı kalıp yoluyla yüzeyden dağılır ve katılaşma dışarıdan başlar ve bir dizi tabaka halinde kademeli olarak içeriye doğru ilerler. Sıvı metal katılaştıkça hacim olarak büzülür ve besleme metali verilmediği takdirde merkezde bir büzülme boşluğu oluşur. Dökme demirde, besleme metali gereksinimleri metalin tipine, yani karbon eşdeğerine göre değişir ve çok genel olarak çekme mukavemeti ile ölçülebilir. Bunun nedeni, yapıdaki grafitin gücü kontrol etmesi ve grafitin yoğunluğunun daha düşük olması, dolayısıyla grafit karbon içeriği yüksek olan bir dökme demirin, karbon içeriği daha düşük olana göre daha az katılaşma büzülmesi göstermesidir. Besleme metali, yükselticiler tarafından sağlanır.

Grafit yerine karbür içeren beyaz ütüler %6 büzülme gösterir. Özel ilgi çekenler, bileşimleri nedeniyle %0 ila %1,0 katılaşma büzülmesi sergileyen sfero, sünek veya “S” türleridir. Son derece yumuşak dökme demirler, katılaşmada bir genleşme sergiler ve yükselme ile katı olarak beslenemezler. Yoğunluğun önemli olduğu özel problemler sunarlar. Meehanite Prosesinin doğasında bulunan kontrollü grafit karbon içeriği, onun öngörülebilir davranmasını ve eşdeğer mekanik özelliklere sahip diğer herhangi bir malzemeden daha az katılaşma büzülmesi sergilemesini sağlar.

Tasarım mühendisi, bir büzülme sorununun var olduğunu ve dökümcünün döküme yükselticiler takması veya bunun üstesinden gelmek için başka yollara başvurması gerekeceğini anlamalıdır. Bunun uygulanabilir olduğu durumlarda daha düşük mekanik özelliklerin kullanılması için tasarım yapılması gerekir.
Dünyada gelişen ve geliştirilen teknolojileri sadece takip etmek değil aynı zamanda bu gelişmelere yön vermek.Siz de yüzlerce müşterimizle yürüdüğümüz bu yolda ailemize katılabilir, en uygun fiyatlarla en kaliteli hizmeti DİŞLİ farkıyla alabilirsiniz.
Dişli , Döküm Dişli
  HEMEN ARA   WHATSAPP